Německo: 78 % elektřiny z obnovitelných zdrojů

Homepage >  > Německo: 78 % elektřiny z obnovitelných zdrojů


Větrná energetika v roce 2014 opět výrazně rostla. foto: AWEA
7.8.2015redakce Ekobonus.czVětrná energetika v roce 2014 opět výrazně rostla. foto: AWEA

Sobota 25. července se na čas zapíše do historie německé energetiky. V ten den náš západní soused pokryl rekordních 78 % spotřeby elektřiny pouze z obnovitelných zdrojů energie.

Masivní investice do rozvoje obnovitelných zdrojů se Německu začínají vyplácet. Ve slunečné letní dny dokáže svými větrnými a solárními elektrárnami pokrýt většinu spotřeby elektřiny.

Už v květnu 2014 se to podařilo ze 74 %. Během horké soboty na konci června se letos tento rekord podařilo zlomit, a to o plná čtyři procenta. Bylo tomu tak zejména díky kombinaci bouřek na severu a slunečného počasí na jihu země.

TIP: Dánsko jako šetrná elektrárna západní Evropy?

Celkový výkon obnovitelných zdrojů toho dne dosáhl 47,9 GW. Z toho 40,65 GW zajistilo slunce a vítr, dalších 2,4 GW vodní elektrárny a 4,85 GW biomasa. Nejvyšší poptávka přitom činila 61,1 GW. Zbytek zajistili uhelné a jaderné elektrárny.

Německo se rozhodlo pro kritickou proměnu své energetiky směrem k obnovitelným zdrojům energie. Ty ve své síti upřednostňuje a ekonomicky zvýhodňuje. Naopak do roku 2022 mají být odstaveny všechny jaderné elektrárny v zemi. A do roku 2050 pak sníženy emise skleníkových plynů o 80 %.

Tyto velkolepé plány však nejspíš budou vykoupeny dočasným zvýšením emisí. Panuje totiž obava, že po vypnutí jaderných elektráren obnovitelné zdroje nestačí nahradit jejich spolehlivo a stálou dodávku elektřinu. Instalovaný výkon německých JE v roce 2014 činil něco přes 12 GW.

ZAJÍMAVOST: Německo se stane lídrem větrných elektráren na moři

Problém dnes v Německu představuje i rozdělení sever-jih, resp. nedostatek přenosové kapacity v elektrické rozvodné síti. V okamžiku, kdy na severu, kde je množství větrných elektráren, fouká, a továrny na jihu Německa potřebují elektřinu, teče pak elektřina také přes sousední státy včetně České republiky.

O posílení elektrického vedení ze severu na jih se v Německu debatuje již několik let. A zatímco výkon obnovitelných zdrojů každým rokem rapidně stoupá, elektrické vedení se zlepšuje jen po malých krůčcích.

zdroj:ekobonus.cz

www.gepo.cz
www.gepo.cz (c) 2011